ימים קשים עוברים על עם ישראל, עמנו חווה משברים רבים לאורך ההיסטוריה אך מכה קשה ואכזרית כזאת לא חווינו מאז הוקמה מדינת ישראל. משבר מסוג זה מביאים לגל של מתח נפשי. חיוני להבין שניהול מתח זה מחייב אותנו לנקוט בצעדים אקטיביים והם חיוניים לרווחתנו וליכולת שלנו לצאת מחוזקים מהמשבר. החלטנו לכתוב עבורכם מדריך להפחתת מתח נפשי במהלך משבר. בתקווה שמדריך זה יבהיר את הצעדים שניתן לנקוט כדי להפחית מתח נפשי בזמן משבר.

מדריך ללחץ נפשי בעת משבר

מדריך להפחתת מתח נפשי במהלך משבר

 1. קבלה: הצעד הראשון הוא קבלת קיום המשבר והלחץ שהוא מביא איתו. הכחשה לעתים קרובות מחמירה את המצב, ומקשה על ניהול הלחץ. קבלה אין פירושה כניעה אלא הכרה במצב להתמודד מולו חזיתית.

 2. שמור על שגרה: שגרת יומיום מובנית מספקת תחושה של נורמליות ושליטה, שיכולה לנחם בתקופות לא ודאות. נסו לשמור על דפוסי שינה קבועים, זמני ארוחות ולוחות זמנים לפעילות גופנית.

 3. אורח חיים בריא: אכילת תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה והקפדה על שינה מספקת יכולים להפחית משמעותית את רמות הלחץ. לבריאות הגופנית יש השפעה ישירה על הבריאות הנפשית. הימנע מצריכה מופרזת של קפאין או אלכוהול מכיוון שהם עלולים להחמיר מתח.

 4. מיינדפולנס ומדיטציה: תרגול מיינדפולנס עוזר להישאר ברגע ההווה ומפחית חרדה מהעתיד. טכניקות כמו נשימה עמוקה, יוגה ומדיטציה יכולות לעזור בניהול רמות הלחץ על ידי הרגעת הנפש והפחתת תגובת הלחץ של הגוף.

 5. הישארו מחוברים: בתקופות משבר, הקשר האנושי הופך חשוב עוד יותר. פנה למשפחה וחברים לתמיכה. אם פגישות פיזיות אינן אפשריות, השתמש בטכנולוגיה כדי להישאר מחובר. זכור שזה בסדר לבקש עזרה.

 6. הגבלת צריכת מדיה: אמנם חשוב להישאר מעודכן, אך חשיפה מוגזמת לחדשות הקשורות למשבר עלולה להגביר את רמות החרדה והמתח. הקצו שעות ספציפיות ביום לעדכוני חדשות והימנע מגלילה מתמשכת במדיה החברתית.

 7. הצהרות חיוביות: דיבור עצמי חיובי והצהרות יכולים לעזור בניהול מתח על ידי העברת מיקוד ממחשבות שליליות למחשבות חיוביות. חזרה על משפטים כמו “אני יכול להתמודד עם זה”, “גם זה יעבור” וכו’, יכולה להשרות תחושה של רוגע וחוסן.

 8. עזרה מקצועית: אם הלחץ הופך למכריע, אל תהססו לפנות לעזרה מקצועית. פסיכולוגים, מטפלים ויועצים מוכשרים לעזור לך לנווט בין הרגשות שלך ולספק אסטרטגיות לניהול מתח ביעילות.

 9. טיפול עצמי: עסוק בפעילויות שמביאות לך שמחה ורוגע. זה יכול להיות קריאת ספר, גינון, ציור, האזנה למוזיקה או פשוט אמבטיה ארוכה. תיעדוף פעילויות טיפול עצמי שכן הן חיוניות לטיפול בנפש והגוף.

 10. תרגול הכרת תודה: למרות המשבר, מצאו דברים להיות אסירי תודה עליהם בכל יום. הכרת תודה מעבירה את המיקוד שלנו ממה שלא בסדר בחיינו למה שנכון, ובכך מפחיתה את הלחץ.

 11. שגרת טיפוח – שמירה על שגרת טיפוח קוסמטית מאפשרת לנו להרגיש בריאים יותר ויפים יותר ומקלה על תחושות קשות, חרדה או דיכאון.

לסיכום, ניהול מתח נפשי בזמן משבר כרוך בשילוב של קבלה, שמירה על שגרה, ניהול אורח חיים בריא, שמירה על קשר עם משפחה וחברים, הגבלת צריכת מדיה, שימוש בהצהרות חיוביות, פנייה לעזרה מקצועית בעת הצורך.  זכור, זה בסדר להרגיש לחוץ במהלך משבר, אבל עם האסטרטגיות הנכונות, אתה יכול לנווט דרכו ביעילות.

כל המידע הרפואי/שאינו רפואי, לרבות מידע אודות שיטות והמלצות טיפול/מידע תרופתי/גופים מקצועיים/גורמי טיפול, שמופיע באתר, מובא כמידע כללי ואין לראות בו בשום אופן תחליף לייעוץ/טיפול רפואי פרטני על ידי גורם רפואי מוסמך או המלצה על גורם רפואי/גוף רפואי או טיפולי כלשהו, פרטי או מוסדי.

האתר נועד לרכז מידע כללי ואין להסתמך על המידע שבו בנפרד ו/או בניגוד ו/או כתחליף לייעוץ רפואי מותאם. כל מידע שמוצג באתר נאסף ו/או נוצר לפי מיטב ידיעת בעלי האתר ומתוך כוונה להנגישו לציבור המעוניין. על כן, יתכן שהמידע יכיל טעויות ו/או אי-דיוקים ו/או שגיאות. כל העושה שימוש ו/או מסתמך על המידע שבאתר עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד.

התוכן והמידע שמופיעים באתר אינם מהווים מידע רשמי של משרד הבריאות ו/או בתי החולים ו/או קופות החולים בישראל ו/או הגורמים המבטחים, והוא אינו מופעל בחסות מי מהגורמים הללו.

בכל מקרה של סתירה בין המידע המופיע באתר לבין מידע שמופיע באתרים ו/או פרסומים רשמיים של מי מהגופים הללו, יש להסתמך על המידע שבאתרי ו/או פרסומי ספקי השירותים הרפואיים.

הצטרפו אלינו

וקבלו קופון הנחה של 
10%
לקניה הראשונה!

דילוג לתוכן