מאמר על אקספוזום
מאמר על אקספוזום

הרעיון של החשיפה (אקספוזום), שהוצג בשנת 2005, חולל מהפכה בהבנתנו לגבי בריאות ומחלות בכך שהציע מסגרת מקיפה להערכת ההשפעה המצטברת של השפעות סביבתיות ותגובות ביולוגיות על תוחלת חייו של אדם.

מושג זה כולל לא רק גורמים סביבתיים חיצוניים אלא גם התנהגות אינדיבידואלית ותהליכים אנדוגניים, שהם תהליכים מטבוליים או פיזיולוגיים שמקורם בגוף. במאמר זה אתעמק ביחסים המורכבים בין החשיפה לבריאות העור, תוך התמקדות כיצד תוקפנות חיצוניות ופנימיות עלולות לפגוע בשכבת ההגנה של העור ובעמידותו בפני גורמים מזיקים אלו.

העור, האיבר הגדול ביותר של הגוף שלנו, הוא ההגנה הקדמית מפני עלבונות סביבתיים. הוא נחשף ללא הרף למגוון גורמים חיצוניים המהווים את החשיפה הסביבתית. גורמים אלה כוללים קרינה אולטרה סגולה (UV), זיהום אוויר ועשן טבק, בין היתר. קרינת UV, למשל, עלולה לגרום לנזק ל-DNA ולהזדקנות מוקדמת של העור.

באופן דומה, מזהמים באוויר יכולים לחדור לעור, ולהוביל ללחץ חמצוני ודלקת. יתרה מכך, עישון מכניס לגוף שפע של כימיקלים מזיקים שיכולים להאיץ את הזדקנות העור ולהגביר את הסיכון למחלות עור.

עם זאת, השפעת החשיפה על בריאות העור אינה מוגבלת לגורמים חיצוניים אלו. גם החשיפה הפנימית, הכוללת אלמנטים כמו מתח, עייפות והרגלי תזונה, ממלאת תפקיד מכריע. מתח כרוני עלול לשבש את תפקוד המחסום של העור ולפגוע ביכולתו לתקן את עצמו.

עייפות, לעומת זאת, עלולה לסכן את תהליכי ההתחדשות של העור המתרחשים בדרך כלל במהלך השינה. יתר על כן, תזונה לא מאוזנת החסרה רכיבים תזונתיים חיוניים עלולה לעכב את יכולתו של העור להגן ולהתחדש.

השפעות החשיפה על בריאות העור אינן רק תוספות אלא אינטראקטיביות. גורמים חיצוניים ופנימיים יכולים להיות סינרגטיים כדי להחמיר את הנזק לעור. לדוגמה, מתח כרוני יכול להגביר את רגישות העור לקרינת UV, ובכך להגביר את ההשפעות המזיקות שלו. באופן דומה, תזונה דלה בנוגדי חמצון יכולה להפוך את העור לרגיש יותר לנזק חמצוני מזיהום אוויר.

הבנת השפעת החשיפה על בריאות העור דורשת גישה משולבת המתחשבת בגורמים חיצוניים ופנימיים ובאינטראקציות ביניהם. זה גם מדגיש את החשיבות של אסטרטגיות מקיפות לבריאות העור, המתייחסות לא רק לחשיפות סביבתיות אלא גם לגורמי אורח חיים כמו ניהול מתח ותזונה.

כאמור, אקספוזום הינו מדד מדעי המציין את ההשפעה המצטברת של פגעי סביבה בנוסף לסגנון חיים, והתגובות הביולוגיות הקשורות אליהם. מחקר חדש הוכיח כי גורמי אקספוזום מסוימים, כגון קרני UVB, טבק או חוסר שינה, עשויים להאיץ את דילול החומצה ההיאלורונית באופן ישיר ולהאט את ייצורה.

ישנם גם גורמי אקספוזום אחרים הפועלים בעקיפין על העור כמו קרני UVA, קרניים אינפרא-אדומות, חלקיקים מזהמים, חום או קור, אשר עשויים להעצים את ייצור הרדיקלים החופשיים ולפגוע בחומצה ההיאלורונית שבעור.

לסיכום, תפיסת החשיפה מספקת מסגרת חשובה לפיתוח משחק הגומלין המורכב של גורמים סביבתיים ואנדוגניים המעצבים את בריאות העור. על ידי התחשבות במכלול החשיפות הללו לאורך החיים, נוכל להבין טוב יותר את המנגנונים הבסיסיים של נזקי עור ולתכנן אסטרטגיות יעילות יותר למניעה וטיפול.
למרות האתגרים במדידה ופרשנות של נתוני חשיפה, גישה זו טומנת בחובה הבטחה גדולה לקידום הידע שלנו על בריאות העור ומחלות וטיפוח ראייה הוליסטית של בריאות שחורגת מהגבולות המסורתיים בין גורמים חיצוניים ופנימיים.

אז מה הפתרון החדש?

סדרת מוצרי Asta-In מועשרת באסטקסנטין טבעי ומתאימה גם לעור רגיש. המוצרים שלנו ללא בושם, ללא סיליקון, ללא מלחים או מרכיבים כימיים אחרים.
בנוסף, הפורמולה הייחודית של הסרום שלנו משלבת רכיב פעיל טבעי בשם אסטקסנטין שהוא נוגד החמצון החזק בטבע הידוע בתכונותיו כנוגד חמצון יעיל במיוחד ומינרלים חיוניים ומחזקים את שכבת ההגנה הטבעית של העור, מסייע לטפל בנזקי קרינה ותופעות הקשורות להתחמצנות וככזה מסייע בהאטת תהליכי הזדקנות העור.כל המידע הרפואי/שאינו רפואי, לרבות מידע אודות שיטות והמלצות טיפול/מידע תרופתי/גופים מקצועיים/גורמי טיפול, שמופיע באתר, מובא כמידע כללי ואין לראות בו בשום אופן תחליף לייעוץ/טיפול רפואי פרטני על ידי גורם רפואי מוסמך או המלצה על גורם רפואי/גוף רפואי או טיפולי כלשהו, פרטי או מוסדי. האתר נועד לרכז מידע כללי ואין להסתמך על המידע שבו בנפרד ו/או בניגוד ו/או כתחליף לייעוץ רפואי מותאם. כל מידע שמוצג באתר נאסף ו/או נוצר לפי מיטב ידיעת בעלי האתר ומתוך כוונה להנגישו לציבור המעוניין. על כן, יתכן שהמידע יכיל טעויות ו/או אי-דיוקים ו/או שגיאות. כל העושה שימוש ו/או מסתמך על המידע שבאתר עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. התוכן והמידע שמופיעים באתר אינם מהווים מידע רשמי של משרד הבריאות ו/או בתי החולים ו/או קופות החולים בישראל ו/או הגורמים המבטחים, והוא אינו מופעל בחסות מי מהגורמים הללו. בכל מקרה של סתירה בין המידע המופיע באתר לבין מידע שמופיע באתרים ו/או פרסומים רשמיים של מי מהגופים הללו, יש להסתמך על המידע שבאתרי ו/או פרסומי ספקי השירותים הרפואיים.


הצטרפו אלינו

וקבלו קופון הנחה של 
10%
לקניה הראשונה!

דילוג לתוכן