אסטקסנטין, נוגד החמצון החזק ביותר בעולם הטבע, הוא רכיב מושלם לשמירה על בריאות המוח כנגד נזק חמצוני. התאים העצביים שלנו רגישים במיוחד לנזק חמצוני, ולכן ההגנה שאסטקסנטין מספקת היא מרכיב מרכזי בשמירה על בריאות המוח.  אחד היתרונות הייחודיים של אסטקסנטין היא היכולת שלו לחדור את מחסום המוח-דם (BBB), מה שמאפשר לו להיות יעיל במיוחד בהגנה על המוח.

מחקרים מראים שאסטקסנטין מבצע פעולה משולשת: הוא מבליט את פעילותו כנוגד חמצון, משרת כנוגד דלקת ומשרה השראה לשיפור בריאות המוח ולכן נחשב כמזון למוח.

אנטי-אוקסידנט : רדיקלים חופשיים או אוקסידנטים היוו איום משמעותי לתאים העצביים. אסטקסנטין, כנוגד חמצון חזק, מסוגל לנטרל את הרדיקלים החופשיים האלה ולהפחית את הנזק שהם יכולים לגרום.

נוגד דלקת : הדלקת היא תהליך ביולוגי מורכב שעשוי להוביל לנזק בתאים העצביים. אסטקסנטין מסייע כנוגד דלקת טבעי, מה שמאפשר לו למנוע או להפחית את הנזק הנגרם מהדלקה.

משרה השראה לשיפור בריאות המוח: לאסטקסנטין יש גם את היכולת לשרת כמשרה השראה לשיפור בריאות המוח. מחקרים מראים שאסטקסנטין יכול לשפר את הביצועים הנוירולוגיים ולעשות שימוש במנגנונים שונים לשמירה על בריאות המוח, למשל, על ידי שמירה על בריאות המיטוכונדריונים, שהם מרכזי האנרגיה של התא.

מזון למוח

מזון למוח - מחקר

במחקר שנערך בשנת 2012, נמצא שאנשים שלקחו אסטקסנטין הראו שיפור בביצועים נוירולוגיים, במיוחד באלו שחוו תהליכי דמנציה.

אסטקסנטין, פיגמנט קרוטנואיד אדום-כתום, מופיע באופן טבעי בחיות מים ידועות רבות כמו שרימפס, סרטן וסלמון. החיות האלה אוכלות מיקרו אצות. מכיוון שהוא שייך לקבוצת הקרוטנואידים הקסנתופיל, AST קשור קשר הדוק ל-β-קרוטן, לוטאין וזאקסנטין, חולק איתם רבות מהפעילויות המטבוליות והפיזיולוגיות הכלליות המיוחסות לקרוטנואידים.

מצד שני, ל-AST יש תכונות כימיות ייחודיות המבוססות על המבנה המולקולרי שלה. הנוכחות של חלקי הידרוקסיל (OH) וקטו (C = O) על כל טבעת יונון מסבירה כמה מהתכונות הייחודיות שלה, כלומר פעילות נוגדת חמצון גבוהה.

קיימות עדויות לכך שלחלק מנוגדי חמצון יש השפעה נוירו-פרוקטטיבית במודלים חוץ גופיים של PD. עם זאת, חוסר היעילות לחדור למחסום הדם-מוח הוביל לכישלון של נוגדי חמצון להפגין את האפקט. מחקרים מראים על כך ש-AST יכול לחצות את מחסום הדם-מוח ביונקים.

מסקנה :

אסטקסנטין הוא מועמד חזק למזון למוח מכיוון שהוא מספק הגנה משמעותית לתאים העצביים מנזק חמצוני. התרומה שלו לבריאות המוח עשויה להיות מרכיב מרכזי במאמץ למנוע או להאט את תהליכי ההזדקנות של המוח. לכן מומלץ לצרוך אסטקסנטין במזון או כתוסף תזונה

כל המידע הרפואי/שאינו רפואי, לרבות מידע אודות שיטות והמלצות טיפול/מידע תרופתי/גופים מקצועיים/גורמי טיפול, שמופיע באתר, מובא כמידע כללי ואין לראות בו בשום אופן תחליף לייעוץ/טיפול רפואי פרטני על ידי גורם רפואי מוסמך או המלצה על גורם רפואי/גוף רפואי או טיפולי כלשהו, פרטי או מוסדי.

האתר נועד לרכז מידע כללי ואין להסתמך על המידע שבו בנפרד ו/או בניגוד ו/או כתחליף לייעוץ רפואי מותאם. כל מידע שמוצג באתר נאסף ו/או נוצר לפי מיטב ידיעת בעלי האתר ומתוך כוונה להנגישו לציבור המעוניין. על כן, יתכן שהמידע יכיל טעויות ו/או אי-דיוקים ו/או שגיאות. כל העושה שימוש ו/או מסתמך על המידע שבאתר עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד.

התוכן והמידע שמופיעים באתר אינם מהווים מידע רשמי של משרד הבריאות ו/או בתי החולים ו/או קופות החולים בישראל ו/או הגורמים המבטחים, והוא אינו מופעל בחסות מי מהגורמים הללו.

בכל מקרה של סתירה בין המידע המופיע באתר לבין מידע שמופיע באתרים ו/או פרסומים רשמיים של מי מהגופים הללו, יש להסתמך על המידע שבאתרי ו/או פרסומי ספקי השירותים הרפואיים.

הצטרפו אלינו

וקבלו קופון הנחה של 
10%
לקניה הראשונה!

דילוג לתוכן